فن کوئل چیست؟معرفی بهترین برندها و انواع آن

فن کوئل چیست؟معرفی بهترین برندها و انواع آن

آشنایی با سیستم تهویه مطبوع فن کوئل

فن کوئل یک دستگاه پخش کننده ی گرما و سرما می باشد که از یک فن ،کوئل یا مبدل و الکترو موتور ، سینی تخلیه و فیلتر تشکیل شده است ، این دستگاه برای گرمایش نیاز به یک پکیج و یا دیگ و برای سرمایش باید به چیلر متصل شود و در دو مدل توکار و روکار،2 لوله یا 4 لوله و در ظرفیت های 200،400،600،800 و 1000 cfm تولید می شوند.فن کوئل ها به پنج دسته فن کوئل کاستی، سقفی ، کانالی و دیواری و زمینی تقسیم می شوند. یکی از مزایای فن کوئل نسبت به سیستم هایی نظیر داکت امکان کنترل دمای هر اتاق و هر واحد به صورت جداگانه است و هم چنین استفاده از هوای سرد در یک اتاق و استفاده از هوای گرم در اتاق دیگر هم زمان با یکدیگر در فن کوئل های 4 لوله امکان پذیرمی باشد.

 

انواع فن کوئل

فن کوئل سقفی و کاستی

این فن کوئل ها برای استفاده در مکان هایی که سقف کاذب دارند مناسب می باشند و در ظرفیت های 200 تا   cfm1200، فن کوئل های کاستی چهار طرفه یکی از بهترین فن کوئل ها می باشند که امکان پرتاب باد در چهار جهت را دارند و از این حیث کاربرد فراوانی دارند.

فن کوئل کانالی

در ساختمان ها و مکان های که فضاهای پرت و غیر قابل استفاده دارند برای جاسازی این نوع فن کوئل استفاده می شود و برای ساختمان های اداری با توجه به عدم اشغال فضای مفید انتخاب مناسبی می باشند.

فن کوئل های دیواری

 از نظر ظاهری دقیقا شبیه پنل های داخلی کولر گازی می باشند که روی دیوارنصب می شوند.

فن کوئل زمینی 

در صورت وجود فضای کافی فن کوئل های زمینی که تا ظرفیت 1200 cfm تولید و در دو جهت بالازن و روبه روزن هوا را پخش می کنند در محیط نصب می شوند.

شرکت های تولید کننده و فروشنده ی فن کوئل

شرکت های مختلفی در داخل ایران دستگاه فن کوئل را تولید می کنند و یا تحت عنوان نماینده ی انحصاری واردکننده این دستگاه ها می باشند.فن کوئل های جی پلاس و گرین از بهترین و با کیفیت ترین برندهایی هستند که ضمن فروش ، خدمات قابل قبولی نیز ارائه می کنند.