هرآنچه باید درباره ی فیلترشنی بدانید!

معرفی فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی تصفیه آب استخر به عنوان اولین تجهیزات در مراحل اولیه تصفیه آب استخر و جکوزی محسوب می شود. در یک دستگاه فیلتر شنی که به صورت استوانه‌های از جنس فولاد گالوانیزه، فایبرگلاس و استیل تحت فشار ساخته شده است، موادی چون شن و یا آنتراسیت به این صورت ریخته شده است که جهت جلوگیری از گرفتگی نازل ها، ابتدا لایه ای از ذرات درشت قرار گرفته است و سپس ذرات ریزتر بر روی آن ریخته می‌شود. در اثر جاری شدن آب از بین فضاهای خالی ذرات شن، مواد و املاح معلق آب، به دام می افتند و آب تا حدود زیادی بدون هیچ مواد معلقی در خروجی فیلترشنی باقی می‌ماند. فیلترهای شنی فقط قادر به جذب ذرات درشت در آب هستند و ذرات بسیار ریز و محلول از آنها عبور می کنند.

انتخاب و خرید فیلتر شنی استخر در ونداد تجهیز

موارد مصرف فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی استخر از نظر مصرف خانگی و صنعتی در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه فیلتر شنی رایج در منازل، همان فیلتر تصفیه آب یخچال ها و پیش فیلتر دستگاه‌های تصفیه آب خانگی است که به عنوان یک فیلتر شنی صرفاً قادر به جذب ذرات درشت و ارائه آب زلال مصرفی می باشد. از موارد مصرف فیلترهای شنی می توان به فرآیندهای تصفیه آب های سطحی (استخرها، رودخانه ها، چاه ها )، آب برگشت داده شده از برج های خنک کننده،  حذف رنگ ها، فیلتراسیون نهایی فاضلاب های شهری و صنعتی، فیلتراسیون مصارف صنعتی و آشامیدنی و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

نگهداری فیلتر شنی استخر

در مورد نگهداری و طول عمر فیلتر شنی استخر، نکته ای که باید به آن توجه شود این است که از آنجا که پس از مدتی ممکن است به دلیل گیر کردن ذرات معلق در فیلتر شنی مشکل افت فشار اتفاق بیفتد، برای جلوگیری از این امر و در مواردی که افت فشار بیش از حد مجاز شود، می‌بایست صافی را شستشو داد. بنابراین جدای از کیفیت کارکرد دستگاه، نظافت دوره ای و شستشوی صافی به طول عمر دستگاه هم کمک می کند.

انتخاب و خرید فیلتر شنی استخر - ونداد تجهیز

اهمیت استفاده از فیلتر شنی استخر

اهمیت استفاده از فیلتر شنی استخر تا آنجاست که عدم استفاده از این نوع فیلترها مشکلات متعددی به وجود می‌آورد که از جمله آنها می توان به ساکن ماندن و آلوده شدن آب در استخرهای روباز به واسطه وجود مواد خارجی از قبیل برگ، خاک، گرد و غبار و در نتیجه رشد و تكثیر میکروب‌ها، انواع قارچ‌های میكروبی و تخم انگل‌ها در آب اشاره کرد. بنابراین استفاده از این دستگاه ها رابطه مستقیم با سلامت شناگران دارد. به خصوص لازم است در استخرهای عمومی این امر بیشتر و جدی تر مورد توجه قرار گیرد.

انواع فیلتر شنی استخر

فیلترهای شنی تحت فشار در سایزها و جنس های متفاوتی ساخته می شوند که رایج ترین آن ها فیلتر شنی عمودی با سر عدسی است. این فیلترها با قطر مناسب از ورق فولادی (ST-37) و یا گالوانیزه به ضخامت اعلامی در استاندارد ASME و برای عدسی های فوقانی و تحتانی به روش DOUBLE-DISH ساخته می‌شوند که پس از زنگ زدایی از داخل با دو لایه پوشش اپوکسی و از خارج با یک لایه ضد زنگ و دو لایه رنگ مخصوص رنگ آمیزی گردیده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. به فیلترشنی با رزین کربن اکتیو جهت حذف کلر آزاد، رنگ، طعم، بو و مواد آلی موجود در آب مورد استفاده قرار می گیرند، فیلتر کربنی می‌گویند.

فیلتر شنی استخر در ونداد تجهیز

کارکرد فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی FRP و فایبرگلاس رایج ترین نوع فیلتر برای استخرها است که با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون، تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد. در هنگام انجام فرآیند تصفیه، آب کثیف استخر از لوله ورودی وارد فیلتر می شود. فشار پمپ و نیروی جاذبه، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت می کند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب استخر می گیرند.

استفاده از فیلتر شنی در استخرها، علاوه بر جداسازی ذرات معلق فوق تا حدود زیادی چربی های شناور در روی آب را نیز جذب می نمایند. در پایین فیلترهای شنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که به دلیل قطر کم آنها عبور شن و ماسه از آنها امکان پذیر نمی‌باشد، اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند و از لوله خروجی در زیر مخزن اصلی فیلتر شنی خارج می شود.

انتخاب و خرید فیلتر شنی استخر

هنگام انتخاب و خرید فیلتر شنی استخر عوامل مختلفی می بایست در نظر گرفته شوند که برخی از آنها عبارتند از:

  • فضای موجود برای نصب فیلتر شنی استخر
  • هزینه و قیمت فیلتر شنی استخر
  • بازدهی فیلتر شنی استخر

بنابراین با توجه به تنوع مدل ها و برندهای موجود فیلتر شنی استخر و قابلیت استفاده از آنها در بخش ها و فرآیندهای مختلف می توان در هر موقعیتی که نیاز به حذف ذرات معلق در آب یا فاضلاب است، البته با در نظر گفتن شرایط محیط، قیمت فیلتر شنی استخر ، بازدهی و ظرفیت آن بهترین انتخاب را داشت. نکته مهم این است که قیمت فیلتر شنی استخر با توجه به نوع و اندازه آن محاسبه می شود. در هنگام انتخاب ظرفیت فیلتر شنی استخر به عمومی یا خصوصی بودن و ابعاد استخر توجه می شود.