شش بخش اصلی تأسیسات استخر

شش بخش اصلی تأسیسات استخر

استخر مورد بررسی، یک استخر با ظرفیت 30,000 گالن (معادل حدود 120 مترمکعب) است که توسط یک سیستم مدار تصفیه، روزانه در استخر گردش کرده و تصفیه می شود. تجهیزات آبتما و فواره این استخر، دارای مدار تصفیه جداگانه ای است. دو نوع هیتر برای گرمایش استخر و جکوزی استفاده شده است. سیستم آنالیز و تزریق مواد شیمیایی بصورت کاملاً اتوماتیک در نظر گرفته شده و تجهیزات روشنایی و سیستم کنترل نیز با تمامی امکانات تعبیه شده اند.

1- مدار گردش آب (Circulation)

عکس فوق، نشاندهنده تجهیزات گردش وتصفیه آب استخر و جکوزی است. این بخش شامل پمپ، یک فیلتر تصفیه بزرگ، شیرآلات و لوله کشی های مسیر رفت و برگشت آب از سمت استخر و جکوزی به این تجهیزات و بالعکس می باشند.

 

2- آبنما و فواره (Water Features)

تجهیزات استفاده شده از این دست در استخر مورد بررسی، عبارتند از یک آبنما، دو فواره کار شده در کف و چهار فواره در کنار استخر که آب را از بیرون به داخل استخر پرتاب می کنند. این تجهیزات، لوازم تصفیه جداگانه خود را دارند که به صورت کلی در شکل فوق نشان داده شده اند.

 

3- هیترها (Heaters)

در تأسیسات این استخر، از دو نوع هیتر استفاده شده است که عبارتند از یک پمپ حرارتی و یک هیتر گازی. پمپ حرارتی دارای راندمان بالاتری بوده و برای بالابردن دما در استخر مورد استفاده قرار می گیرد. اما هیتر گازی برای بالابردن دمای آب جکوزی در مدت زمان کوتاه در نظر گرفته شده است. رگولاتور گاز، وظیفه تنظیم  میزان گاز ورودی به هیتر گازی را عهده دار است.

 

4- سیستم های اتوماتیک مواد شیمیایی (Automated Chemical Systems)

دو ماده شیمیایی اصلی استخر، یعنی کلر و اسید برای تنظیم PH، بصورت کاملاً اتوماتیک توسط این سیستم اندازه گیری و کنترل می شوند. سه تجهیز اصلی، مسئولیت این کار را برای این استخر عهده دار هستند. یک سیستم اندازه گیری و آنالیز مواد شیمیایی استخر، یک دستگاه کلرزن نمکی و یک مخزن اسید به همراه پمپ تزریق مربوط به آن، تشکیل دهنده این سیستم هستند.

 

5- روشنایی (Lighting)

تمام چراغهای داخل و اطراف استخر، به یک کنترل پنل مرکزی متصل هستند. چراغها در محیط داخلی استخر، محل نشستن افراد، جکوزی، آبنماها و فواره ها قرار گرفته و امکان تغییر رنگ نور آنها هم وجود دارد.

 

6- ‏سیستم کنترل (‏Control System‏)‏

این استخر، دارای یک سیستم کنترل تمام اتوماتیک است. تمام تجهیزات استفاده شده در استخر مانند پمپ ها، جت های جکوزی، آبنماها، کنترل مواد شیمیایی و چراغها توسط دگمه های مختلف تعبیه شده در این سیستم براحتی قابل مدیریت و کنترل هستند.