تجهیزات و سیستم های استخر

تجهیزات و سیستم های استخر

 

 

 

 

 

انواع تجهیزات و سیستم های استخر

سیستم اسکیمر

اغلب استخرها دارای چند اسکیمرهستند آب از طریق اسکیمرها وارد صافی و سپس پمپ می شود. تمیز کردن اسکیمر و سبد آن از اهمیت بالایی برخورداراست. امروزه بیشتراسکیمرها قالب گیری شده و به صورت پلاستیک های یک پارچه ساخته میشوند. پوششی از پلاستیک یا بتون بر روی اسکیمر قرارمی گیرد.

برخی اسکیمرها دارای کنترل کننده خودکار سطح آب و دمای آن هستند، آب برروی یک weir شناورجاری می شود که در نتیجه، آشغال ها و مواد اضافی وارد می شوند. هنگامی که پمپ خاموش شده و مکش متوقف گردد، weir به حالت عمودی شناور می شود و از ورود دوباره مواد اضافی به استخرجلوگیری می کند. برخی اسکیمرها فاقد این weir هستند (هرچند weir های ارتجاعی در بازار وجود دارند و می توان آنها را بر روی هراسکیمری سوار کرد) و از یک بشکه شناور به عنوان بخشی از سبد اسکیمراستفاده می کنند. برگ ها و مواد اضافی درشت دراین سبد جمع می شوند و می توان آنها را به راحتی دفع کرد. نوع دیگری از اسکیمرها شبیه توپ منفذ دار( توپ بیسبال) می باشند که مکنده به این توپ وصل می شود و یا ایجاد مکش مواد اضافی را وارد آن می نماید.

انواع صافی:

صافی

برطرف ساختن فیزیکی آشغال ها و مواد اضافی از آب استخر، تصفیه (فیلتراسیون) نامیده می شود که توسط صافی (فیلتر) انجام می گیرد. کارصافی این است که آب استخر را تازه و تمیز نگه دارد. صافی ها در3 نوع شنی، دیاتومه و کارتریج وجود دارند. تمامی انواع صافی قابلیت برطرف کردن چربی ها، روغن ها و مواد اضافی از استخر را دارا می باشند.

صافی شنی

رایج ترین نوع صافی، صافی شنی است زیرا بهره برداری و نگهداری از آن آسان است. آب تحت فشارهیدرولیکی درون تانکر از میان لایه ای از ماسه و سنگ ریزه عبورمیکند و ناخالصی های آن پالایش می شود. افزایش درجه فشارمخزن صافی یا کاهش گردش آب نشان دهنده آن هستند که صافی باید تمیز شود. صافی شنی توسط شستشوی معکوس تمیزمی شود، به معنای جریان معکوس آب در لوله ها، در جهت مخالف جریان طبیعی آن است. آب برگشتی که حاوی آشغال و مواد اضافی است به بیرون دفع می شود. با شستشوی معکوس، عمرصافی شنی بسیار طولانی می شود.

صافی های شنی به دوشکل صافی های شنی با فشار بالا و صافی های شنی با فشار معمولی وجود دارند. درصافی های شنی با فشارمعمولی، لایه ای از شن و سپس ماسه وجود دارد. آب درموقع گردش از این لایه ها عبورمی کند و ناخالصی های آن گرفته می شود. این روش مشابه تصفیه طبیعی است که درمحیط زیست صورت می گیرد. صافی های شنی با فشار بالا صافی های شنی سریع نیز خوانده می شوند. در انواع فلزی این صافی ها که در گذشته به کار می رفته است، تانکرهای فلزی به شکلی طراحی شده بودند که جریان آب کمتر از gpm3 در هر فوت مربع از آنها عبور کند، ولی در صافی هایی که امروزه با فایبرگلاس و سایر مواد ساخته می شوند، 5 تا 20gpm درهرفوت مربع (20 تا 75 لیتر در هر0.1 مترمربع ) آب عبور میکند.

صافی خاک دیاتومه

درصافی خاک دیاتومه که صافی DE هم نامیده می شود، آب از یک محفظه فلزی یا پلاستیکی و مجموعه ای از شبکه ها و توری ها عبور می کند. درواقع این توری ها نیستند که کارتصفیه را انجام می دهند، بلکه یک روکش از جنس خاک دیاتومه که بر روی آنها قرار گرفته این کار را انجام می دهد.

DE یک ماده پودرمانند سفید رنگ است که در زمین به مقادیر فراوان وجود دارد و میلیون ها سال قبل از میکروارگانیسم هایی که در زمین وجود داشته اند و بقایای گیاهان ریزدریایی تشکیل شده است. درصورتی که DE را در زیرمیکروسکوپ نگاه کنیم، مواد اسفنجی کوچکی را می بینیم که کار تصفیه را انجام می دهند. آب به راحتی می تواند از این اسفنج ها عبور نماید، ولی ناخالصی های کوچک قادر به عبورنیستند. روش های مختلفی برای تمیز کردن صافی های دیاتومه وجود دارند ( از جمله شستشوی معکوس)، ولی دراکثرموارد دیاتومه مورد استفاده باید تعویض شود.

صافی کارتریج

صافی کارتریج مشابه صافی دیاتومه است، با این تفاوت که درآن خاک دیاتومه وجود ندارد و آب از یک یا چند کارتریج که از کاغذهای مصنوعی یا چین دار ساخته شده (معمولا از جنس پلی استر) عبورمی کند تا ناخالصی های آن گرفته شود. هزینه جایگزینی صافی های کارتریج ناچیز بوده و موقعی که کارایی خود را در تمیز کردن آب استخرازدست داده و یا فرسوده میشوند، می توان آنان را تعویض کرد.

مزایای صافی های کارتریج

 • عدم نیاز به شستشوی معکوس
 • نصب راحت
 • سبک و محکم بودن
 • کارایی بالا درتصفیه
 • نیاز کمتر به نگهداری
 • مدت زمان بیشتر بین دفعات تمیز کردن

درکارتریج های کوچک درمقایسه با کارتریج های بزرگ، آب به صورت آزادانه تر در اطراف کارتریج ها گردش می کند اما مشکلی که این صافی ها دارند این است که تمیز کردن آن توسط تکنسین خدمات استخر با زحمت بیشتری صورت می پذیرد.

بسیاری از تکنسین های استخر دو مجموعه کامل صافی کارتریج دراختیاردارند تا هنگامی که یکی کثیف شد، دیگری را نصب کنند. با این کار وقفه ای در کار صافی ایجاد نمی شود.

انتخاب نوع صافی

پس از آشنایی مختصر با انواع صافی، باید برحسب اندازه و کاربری استخر نسبت به انتخاب مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین آنها اقدام شود، موارد زیرمی توانند ما را در این امرکمک کنند.

معمولا آب استخرها در6 ساعت و استخر کودکان در1ساعت از صافی عبور کرده و تصفیه می شود. آگاهی از تعداد گالن آبی که در هردقیقه تصفیه می شود از اهمیت بالایی برخوردار است.

ظرفیت انواع صافی ها

 • صافی های شنی نرخ بالا معمولا به ازای هرفوت مربع سطح صافی ظرفیتی بین 12 تا 20 گالن در دقیقه دارند و قادرند ذراتی تا حد 10 میکرون را جدا کنند.
 • صافی های دیاتومه ظرفیتی معادل 5/1 تا 2 گالن دردقیقه به ازای هرفوت مربع سطح صافی دارند و قادرند ذراتی تا اندازه یک میکرون را جداسازی نمایند. این صافی ها در استخرهای مسابقه و یا استخرهایی که وضوح بالای آب در آنها اهمیت دارد نصب می شوند.
 • ظرفیت صافی های کارتریجی معمولا حدود 75/0 گالن در دقیقه برای هر فوت مربع از سطح صافی می باشد.

مسئله دیگر دراین رابطه، میزان آلودگی است. شما می توانید صافی را قدری بزرگترانتخاب کنید تا مجبور نباشید آن را هر روز یا هرهفته تمیز کنید. زمان بین دو نوبت تمیز کردن صافی، دوام صافی نام دارد. البته انتخاب صافی بزرگتر بدین معنا نیست که تصفیه بیشتری صورت می گیرد. اگر پمپ نتواند ظرفیت گالن آب این صافی بزرگ را در هردقیقه فراهم کند، در حقیقت تنها بخشی از این صافی مورد استفاده قرارگرفته است.

میکرون واحدی برابر یک میلیون و نیم متراست. چشم انسان می تواند اشیایی با 35 میکرون را به راحتی ببیند. گرده های پودر تالک حدود 8 میکرون هستند. صافی های شنی ذراتی به کوچکی حدود 60 میکرون، صافی های کارتریج حدود 20 میکرون و صافی های خاک دیاتومه حدود 7 میکرون را تصفیه می کنند. البته برخی منابع این مقدار را برای صافی های شنی 25، صافی های کارتریج 5 و صافی های دیاتومه 1 میکرون ذکر کرده اند.

کارایی صافی های شنی به طول عمرماسه ها بستگی دارد. ذرات ماسه درابتدا کریستالی و چند ضلعی هستند. این کناره های تیز و نوک دارهستند که ذرات اضافی موجود در آب را می گیرند و آن را تصفیه می کنند. با افزایش عمرماسه ، کناره های آن دچار فرسایش و خوردگی می شود و نمی تواند ذرات ریز را نگه دارد، بنابراین صافی شنی دارای ماسه تازه می تواند ذراتی به کوچکی 25 میکرون را پالایش کند، ولی پس از گذشت 1 سال تنها می تواند ذرات 60 میکرونی را پالایش کند.

برای بهبود کارایی صافی های شنی، نیم فنجان (125 میلی لیتر) آلوم ( سولفات آلومینیوم) را به ازای هر 3/0 متر مربع اندازه صافی به آن اضافه کنید. این کار مشابه روکش دیاتومه صافی DE عمل کرده و به شن و ماسه کمک می کند تا ذرات کوچکتری را پالایش نمایند.

کارایی صافی های DE تحت تأثیرتمیزی دیاتومه قرار دارد. درواقع هرچقدر دیاتومه کثیف تر باشد می تواند ذرات کوچکتری را پالایش کند، ولی میزان جریان را کاهش دهد، بنابراین کارایی کلی آن کاهش می یابد. صافی های دیاتومه می توانند ریزترین اجزا را هم تصفیه کنند. در صورت لزوم، شستشوی معکوس موجب می شود آشغال ها و مواد اضافی به همراه دیاتومه به مجاری فاضلاب دفع شوند. هنگامی که فشار به 20-10 پاسکال رسید، زمان شستشوی معکوس صافی های دیاتومه فرارسیده است.

صافی های کارتریج برای جداسازی ذراتی به اندازه یک میکرون و کوچکتر طراحی می شوند و معمولا در جکوزی ها نصب می شوند، چون سطح این صافی ها بزرگ است و قیمت تمام شده و هزینه های عملکرد آنها برای استخرهای بزرگ توجیه ناپذیراست. در صافی های کارتریج مورد استفاده در جکوزی و استخرهای آب گرم به دلیل حجم کوچک و دمای بالاتر، چربی بیشتری تجمع پیدا میکند و نیاز به تمیزکردن بیشتری دارد، درغیراینصورت ممکن است برخی قسمت ها مسدود و گرفته شوند.

نگهداری، تعمیر و تعویض صافی ها

نصب صافی کاری بسیار ساده است، زیرا هیچگونه برق یا گازی به آن وصل نمی شود و تنها یا سه عدد لوله سر و کار داریم. برای تعویض صافی نخست پمپ را خاموش کنید و سپس آب تانکرفیلتر قدیمی را با بازکردن Drain plus یا دریچه شستشوی معکوس خالی کنید.

درصورت عدم انجام این کارممکن است با گسستن لوله خیس شوید، پس لوله بین پمپ و صافی را ازهم باز کنید. حال صافی قدیمی را بردارید، این صافی حتی بدون آب هم بسیار سنگین است. قطعات قابل استفاده صافی را دور نیندازید و آنها را نگهداری کنید، این قطعات می توانند درآینده به عنوان یدکی مورد استفاده قرار گیرند. پس از برداشتن صافی قدیمی، صافی جدید را نصب می کنیم. به خاطر داشته باشید که باید این صافی ها را در آینده دوباره باز کرده و تمیز کنید، بنابراین درخصوص نصب آن دقت لازم را به عمل آورید.

خوردگی و سایش ماسه ها که درطول سال ها ایجاد می شود آن ها را گرد و صیقلی ساخته و تیزی ها و ابعاد آن را صاف میکند. ماسه گرد و صاف نمی تواند عمل تصفیه را به خوبی انجام دهد و باید تعویض شود. برای تعویض ماسه صافی، ابتدا شن قبلی را خارج می سازیم، سپس 1 قسمت از 3 قسمت تانکر را از آب پرمی کنیم تا ریختن ماسه جدید به تانکر صدمه نزند، سپس ماسه جدید را به آهستگی داخل تانکرمی ریزیم، ماسه باید حدود 2 قسمت از فضای تانکر را و سپس قطعات صافی را پرکند. سپس قطعات صافی را دوباره سوار کرده و شستشوی معکوس انجام می دهیم تا هرگونه گرد و خاک و ناخالصی از ماسه جدید برطرف شود. درنهایت، صافی را به صورت طبیعی راه اندازی می کنیم.

تمیزکردن صافی ها

سیستم تصفیه می تواند تمام آب استخر را در6 تا 8 ساعت تصفیه کند. درموقع روشن بودن دستگاه تصفیه، مواد اضافی و آشغالها در آن جمع می شوند که باید دفع شوند. تمیزکردن منظم صافی ها اهمیت زیادی دارد، زیرا کارایی آن را به حداکثر می رساند. اغلب سیستم های تصفیه دارای درجه ای هستند که میزان فشار را درآنها نشان می دهد. موقعی که سطح فشار افزایش یافت بدین معناست که صافی کثیف شده و باید تمیز شود. سیستم هایی که دارای این درجه نیستند موقعی که آب برگشتی از صافی به استخر به شکل قابل توجهی کاهش یابد باید تمیز شوند. صافی های شنی معمولا به وسیله برگشت آب یا به صورت دستی و صافی های کارتریج به صورت دستی تمیزمی شوند. تمام صافی ها بایستی براساس دستورالعمل های کارخانه سازنده تمیز شوند.

در زیر روش تمیز کردن انواع صافی توضیح داده می شود:

صافی های دیاتومه :

به نظرمی رسد که شستشوی معکوس صافی دیاتومه فایده چندانی نداشته باشد و حتی ممکن است زیان بخش باشد (اگرچه کارخانجات سازنده با این نظر زیاد موافق نیستند). براساس اعلام این سازندگان، پس از شستشوی معکوس حدود 70 درصد دیاتومه دفع می شود و باید آن را جایگزین ساخت. با این حال، گاهی پس از بازکردن صافی مشاهده می شود که شستشوی معکوس باعث دفع 90 درصد و حتی تمام خاک دیاتومه شده است.

درصورتی که ما از مقدار دقیق دیاتومه دفع شده اطلاعی نداشته باشیم، چگونه می توانیم مقدارلازم را جایگزین کنیم؟ اگر این مقدارخیلی کم باشد، توری صافی به سرعت دچار گرفتگی شده و جریان آب به طور کامل بند می آید. اگر این مقدار بیش از حد باشد نیز دیاتومه موجب گرفتگی و بسته شدن جریان آب می شود. افزون بر این، شستشوی معکوس نمی تواند برگ ها، چربیهای حاصل از بدن شناگران و کرم های ضدآفتاب را از توری برطرف کند. حتی پس از چند ساعت شستشوی معکوس، با باز کردن صافی می بینیم که توری با چربی ها و لایه ای از دیاتومه و آشغال که به آن چسبیده اند مسدود شده است.

درنهایت، شستشوی معکوس موجب هدر رفتن آب می شود. از آنجا که با شستشوی معکوس، صافی به طور کامل تمیز نمی شود، شما باید چند روز یا چند هفته بعد صافی را باز کرده و تمیز کنید. حال اگر از همان ابتدا صافی را باز کرده و تمیز می کردید، اگرچه مقداری آب صرف شده بود، ولی تا چند هفته و حتی چند ماه بعد هم صافی ها نیازی به تمیزکردن دوباره نداشتند.

هنگامی که صافی با برگ ها و آشغال های بزرگ پوشیده شده، شستشوی معکوس و اضافه کردن مقداری خاک دیاتومه و تکرار این عمل می تواند مواد بزرگ را تمیز کند، سپس می توان صافی را باز کرده و آن را تمیز نمود. درمواقعی که صافی خیلی کثیف شده و عملا مکش وجود ندارد نیز می توان از شستشوی معکوس استفاده کرد. هرگز یک استخر را درحالیکه صافی در حالت شستشوی معکوس قرار دارد جارو نکنید، زیرا آشغال ها و مواد اضافی مستقیما به درون توری ها سرازیرمی شوند.

درمواقعی که موتور در نزدیکی تانکرصافی قرار گرفته، ممکن است درحین تمیز کردن صافی، آب به سوی موتور جریان پیداکند. دراین موارد باید موتور با یک محفظه پلاستیکی پوشانده شود.

پس از بازکردن صافی، داخل تانکر manifold، چرخ نگهدارنده و توری را تمیز کنید. شما می توانید چرک ها و جرم های این قسمت را با استفاده از یک برس مویی پاک کنید. درموقع افزودن خاک دیاتومه باید درآب به شکل سوسپانسیون درآید، درغیر اینصورت ممکن است سفت شده و باعث گرفتگی شود.

درصورت عدم سوارکردن مناسب قطعات صافی (مثلا وجود شکاف در manifold یا روزنه و حفره در توری ها) ممکن است خاک دیاتومه 10 تا 15 دقیقه بعد به درون استخربازگردد. درموقع آغاز به کار دوباره صافی ممکن است شما به طورطبیعی مقدار کمی دیاتومه را که به رنگ شیری وارد استخر می شود مشاهده کنید. ولی اگر مقادیر زیادی دیاتومه به شکل ابرهای بزرگی در حال ورود به استخر بودند، سیستم را خاموش کنید و دوباره صافی را بررسی کنید، زیرا ممکن است درموقع سوار کردن قطعات اشتباهی کرده و یا چیزی را فراموش کرده باشید. هرگز اجازه ندهید آب تصفیه شده تا موقعی که هنوز کاملا روشن و شفاف نشده به درون استخر برگردد. در 15 تا 30 دقیقه اول، این آب دارای ذرات دیاتومه است که آب را کدر می سازد.

یک روش خوب برای افزودن دیاتومه و جلوگیری از بستن و سفت شدن آن به شکل تکه های گچ این است که آن را در داخل سطلی ریخته و قبل از اضافه کردن ( از طریق اسکیمر)، آن را به خوبی با آب حل کنید.

صافی های شنی :

برای تمیز کردن صافی های شنی پمپ را خاموش کنید و دریچه شستشوی معکوس را بچرخانید، اطمینان حاصل کنید که راه فاضلاب باز است. سپس پمپ را روشن کنید، می بینید که آب خروجی گاه کثیف، گاه نسبتا تمیز و دوباره کثیف است. هنگامی که آب نسبتا شفاف و تمیز شد، پمپ را خاموش کرده و دریچه را بچرخانید تا شستشو انجام شود. حال پمپ را به سمت عقب روشن کنید و چرخه شستشو را حدود 30 دقیقه فعال سازید تا هرگونه آلودگی از لوله ها پاک شود. سپس پمپ را خاموش کرده و دریچه را برای تصفیه به سمت عقب بچرخانید و سپس پمپ را برای تصفیه طبیعی دوباره روشن کنید.

هنگامی که درجه صافی psi 10 (700 میلی بار) را نشان می دهد، زمان شستشوی معکوس فرا رسیده است. نشانه های دیگر فرا رسیدن این زمان، بازگشت آشغال ها و مواد اضافی به درون استخر یا ضعیف شدن مکش جارو می باشد.

پیشنهاد می شود که سالانه دومرتبه صافی های شنی بازشده و تمیز شوند، زیرا شن تحت فشار مداوم آب و مواد شیمیایی موجود در آن و گچ محلول درآب قرار دارد و درنتیجه، گرفتگی ها و تکه های کلسیفه و سنگی درآن به وجود می آید. برای تمیز کردن این گرفتگی ها می توان از یک جارو استفاده کرد. دقت کنید که به کناره های لبه کف تانکر ضربه نزنید، زیرا ضعیف و زودشکن است و ممکن است به راحتی بشکند. برای دفع آشغال ها می توان شستشوی معکوسی را به صورت مختصر انجام داد.

صافی های کارتریج:

از آنجا که صافی های کارتریج مانند انواع شنی یا دیاتومه از مواد طبیعی ساخته نشده اند، مانند آنها تحت تأثیر ذرات آلودگی قرارنمی گیرند. با این حال صافی های کارتریج با طول عمر زیاد که به دفعات با اسید مورد شستشو قرار گرفته اند، تا حدی کش می آیند و دیگر قادرنیستند ذرات بسیار کوچک را به خوبی پالایش کنند. این ذرات حتی شبکه سوراخ های کارتریج را تنگ تر می سازند. برخی تکنسین ها خدمات استخر، مقدار کمی دیاتومه را پس از تمیز کردن کارتریج به آن اضافه می کنند تا کارایی آن را در پالایش ذرات کوچکترافزایش دهند. باوجود اینکه صافی های دیاتومه ذرات کوچکتری را نسبت به صافی های کارتریج پالایش می کنند، ولی کثیف شدن دیاتومه موجب کند شدن عبور آب از این نوع صافی ها می شود. به همین خاطر صافی های کارتریج به طورکلی به عنوان بهترین شیوه تصفیه شناخته می شوند. ضمنا تمیز کردن آنها آسان تر بوده و استفاده از آن را دشوار و گران قیمت می سازد.

برای تمیزکردن صافی های کارتریج، 4 فنجان موریاتیک اسید را با 5 گالن آب در یک ظرف پلاستیکی مخلوط کرده و داخل صافی بریزید و بگذارید به مدت 4 ساعت روشن باشد، سپس اجزای صافی را با محلولی که از 1/0 پوند سود در هر گالن آب تشکیل شده بشوئید تا اسیدی که بر روی آن ها باقی مانده خنثی شود.

گرم کن

گرم کن (هیتر) می تواند استخر را در بیشتر ایام سال یا در تمام طول روز قابل استفاده سازد. گرم کن می تواند دارای سوخت گازی، نفتی، برقی و یا خورشیدی باشد. در یک گرم کن گازی معمولی از گاز طبیعی و یا پروپان به عنوان سوخت استفاده میشود. گرما از شبکه های گرم کننده پایین که به دلیل انتقال مناسب گرما معمولا از مس ساخته می شوند به آب انتقال می یابد، با این حال، نامناسب بودن وضعیت مواد شیمیایی آب می تواند به آسانی این فلز را دچارخوردگی کند.

در برخی گرم کن های کوچک انرژی الکتریکی به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل هزینه بالا، بازیافت آهسته، زمان لازم برای گرم شدن، فشار بالای برق مورد نیاز و سنگین بودن تجهیزات برقی، گرم کن های الکتریکی تنها درمواقعی به کار می روند که گاز در دسترس باشد. عموما از گرم کن های الکتریکی در سونا های کوچک که امکان لوله کشی گاز وجود ندارد استفاده می شود. اجزای این نوع گرم کن مشابه انواع گازی است، ولی گرما از یک سیم پیچ الکتریکی که در زیر آب قرار می گیرد تولید می شود.

انتخاب گرم کن

علاوه برقیمت گرم کن، موارد دیگری نیز درانتخاب یک گرم کن برای استخر دخیل اند. اندازه گرم کن از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر گرم کن کوچک باشد نمی تواند آب استخری که در یک منطقه سرد سیری که درمعرض وزش باد شدید قرار دارد را به خوبی گرم کند. با بزرگ تر شدن استخر گرم کن بزرگتری نیز مورد نیاز است. تهیه یک گرم کن بزرگترعلیرغم قیمت بالاتر، مقرون به صرفه تراست زیرا یک گرم کن کوچک باید مدت زمان بیشتری و با شدت بالاتری کار کند تا استخر را گرم نماید. تمام کارخانجات ظرفیت تولید گرما را برای گرم کن خود ارائه می کنند. یکی دیگر از موارد مهم درانتخاب گرم کن، مدت زمانی است که گرم کن باید کار کند تا دمای آب را به سطح مطلوب برساند.

ایمنی گرم کن ها

گرم کن ها به طور بالقوه ، خطرناک ترین بخش استخرهستند زیرا در آن ها از گاز و نیروی الکتریسیته استفاده می شود، بنابراین به هنگام کار با آنها می بایست دقت نمود. در ادامه چند راهنمایی درمورد ایمنی گرم کن ها ارائه شده است.

 • هرگز دریچه کنترل ایمنی یا گاز را تعمیرنکنید، بلکه آن را جایگزین سازید زیرا درصورت بروز مشکل ممکن است هزینه های هنگفتی ایجاد شود.
 • سیم کشی ها را از بخش های داغ یا لبه های تیز فلزی گرم کن دورنگه دارید.
 • اطلاعات مربوط به چگونگی عملکرد گرم کن را در اختیار سایر کارکنان قراردهید.
 • به هنگام بازدید، کنترل یا کار با گرم کن، صورت و بدن خود را از قسمت گرم کننده آن دورنگه دارید زیرا احتمال آسیب دیدگی وجود دارد.

نکات کلیدی درخصوص تعمیر گرم کن ها

 • قبل از شروع تعمیرحتما گرم کن را خاموش کنید. بهتراست که پیش از آغاز تعمیر پمپ را خاموش کنید زیرا ممکن است در اثر ناقص ماندن تعمیرات یا برخورد سیم ها با یکدیگر گرم کن روشن شده و شروع به کار کند. با خاموش کردن گرم کن، شما بر فرآیند تعمیراحاطه کامل دارید.
 • بهتر است به جای تعمیر قطعات معیوب آنها را تعویض کنید. معمولا قطعاتی که تعمیرمی شوند زیاد عمرنمی کنند و چند روز یا چند هفته بعد دوباره نیاز به تعمیر دارند.
 • در بسیاری از موارد، گرم کن به دلیل بد کار کردن نیازی به تعمیر ندارد، بلکه این امر ناشی از تجمع آشغال ها و مواد اضافی در صافی ها است.

پمپ و موتور

پمپ قلب سیستم حمایتی استخراست که آب را اضافی و گرم کن به گردش درمی آورد و سپس به استخربازمیگرداند. پمپ دارای یک موتورالکتریکی بوده که جریان هیدرولیک و فشار را ایجاد می کند تا برای مقاصدی چون تصفیه، گرم کردن و گردش آب استخر مورد استفاده قرارگیرد. خط مکش پمپ به اسکیمراتصال دارد.

پمپ های استخر با استفاده از نیروی گریز از مرکز کارمی کنند، برای درک این نیرو سطل پرآبی را در دست بگیرید، آن را بچرخانید. نیروی گریز از مرکز سبب باقی ماندن آب درسطل می شود. حال اگرسطل را با سرعت بیشتر و در دایره بزرگتری بچرخانید، آب با نیروی زیاد از سطل خارج می شود.

در پمپ ها نیز مشابه همین اتفاق رخ می دهد. پروانه در پمپ می چرخد و آب را با سرعت از آن خرج می کند. با خروج آب، خلاء ایجاد می شود که مقادیر دیگری آب به سرعت جایگزین و خارج می شوند. آب استخر از طریق لوله کشی وارد پمپ میشود همانگونه که در چرخاندن سطل، شعاع چرخش و سرعت آن مقدار آب خروجی را تعیین می کنند، در پمپ ها نیز ویژگی های پروانه، diffuser و voluteدرانتقال آب تعیین کننده می باشند.

در پمپ های پلاستیکی آب پس از عبور از بخش های مختلف، از سبدی پلاستیکی به قطر 15-10 سانتی متر و عمق 23-13 سانتی متر عبورمی کند تا آشغال ها و مواد اضافی آن گرفته شوند. برخی سبدها به راحتی در محفظه خود جای می گیرند. برخی نیاز به پیچاندن دارند و بعضی دیگر دارای دستگیره ای هستند که برداشتن سبد را امکان پذیر می سازد. متأسفانه این دستگیره ها عموما نازک بوده و پس از مدتی استفاده می شکنند. این سبد مشابه سبد اسکیمراست که آشغال ها و مواد بزرگ تر را جمع آوری می کند.

درموقع انتخاب پمپ باید مواردی چون ظرفیت پمپ درمقایسه با اندازه استخر و هزینه های خرید و نگهداری آن را مدنظر قرار داد. پمپ های استخر باید به گونه ای انتخاب شوند که در برابر موادی چون کلر، اسیدها و مواد قلیایی که معمولا در آب استخرها وجود دارند، مقاومت نمایند. محور و پره های پمپ ها غالبا از جنس فولاد ضدزنگ یا برنج ساخته می شود تا در برابر طبیعت خشن آب استخرمقاومت داشته باشد.

موتور وسیله ای است که انرژی الکتریکی را به مکانیکی تبدیل می کند. توان موتورها براساس اسب بخار تعیین می شود و معمولا در استخرها معادل 1، 1.5، 2 اسب بخار می باشد.

نگهداری موتور و تعمیر پمپ

از آنجا که پمپ و موتور قلب سیستم تجهیزات به شمارمی آیند، عدم کارایی مناسب آنها عملکرد سایر بخش ها را هم تحت تأثیر قرارمی دهد. شرط اصلی نگهداری مناسب موتور، نگهداری آن درشرایط خشک و خنک است. غیرطبیعی بودن و تغییر صدای موتور و همچنین نشتی و چکه نشان دهنده نیاز به توجه بیشتر به پمپ هستند. اگر مشکلات پمپ و نشتی درآن بر روی موتوراثر بگذارد، احتمال خرابی هردوی آن ها وجود خواهد داشت، بنابراین مشاهده و بازبینی این وسایل و گوش دادن به صدای موتور از اهمیت بالایی برخورداراست.

دستگاه های رهاسازی کلر

کلر را می توان بوسیله سیستم های خودکار یا نیمه خودکار به صورت مداوم به درون استخر تزریق کرد. دستگاه های رهاسازی کلرعموما باید دراستخرهای سرپوشیده برای حداکثر2ppm و دراستخرهای روباز برای حداکثر4ppm ظرفیت داشته باشند. دستگاه های کلرزنی که معمولا دراستخرهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند دو دسته هستند :

سیستم های تدریجی و پمپ ها

سیستم های تدریجی :

همانطور که از نامش برمی آید، دراین سیستم ها آب از ماده شیمیایی خشک عبورمی کند. سیستم های تدریجی را از پلاستیک های PVCمی سازند و در بخش تجهیزات استخر مستقر و نصب می کنند. آنها باید پس از سایر تجهیزات درسیستم قرارداده شوند. اگرآنها بین صافی و گرم کن قرارگیرند، تجمع مواد شیمیایی، قسمت های داخلی گرم کن را دچار خوردگی می کنند.

پمپ های کلر زنی:

به طورکلی دو نوع کلرزن پمپی وجود دارد : پمپ های peristaltic و پمپ های استاندارد. پمپ های peristaltic عموما در فضای تجهیزات نصب می شوند و حجم خاصی از مایعات ضدعفونی کننده را درخطوط لوله کشی پمپ می کنند.

پمپ های peristaltic مانند سیستم های تدریجی پس از تجهیزات دیگر در سیستم لوله کشی نصب می شوند.

از پمپ های پیستون استاندارد نیز برای کلرزنی استفاده می شود، ولی زیاد دچارخوردگی می شوند و دائما نیازمند تعمیر یا تعویض هستند.

در پمپ های peristaltic، کلرمایع تنها با لوله ی پلاستیکی درتماس است، درحالیکه پمپ استاندارد مواد شیمیایی را به درون می کشد و آن را به لوله کشی بیرونی پمپ می کند. مواد شیمیایی درطول زمان باعث ایجاد خوردگی و نشتی پمپ ها می شوند. در پمپ های بهتر به جای پیستون از دیافراگم لاستیکی جهت ایجاد فشار و مکش استفاده می شود.

دستگاه های کلرزنی مستعدند که به روی الکترودهای آنها پوسته های گچی سفید رنگ تشکیل شود، به ویژه موقعی که آب دارای کلسیم زیادی باشد. این امر می تواند در کارایی سیستم تولید کلر اختلال ایجاد کند. بنابراین دستگاه ها بایستی به شکل دستی و به صورت منظم تمیز شوند. بسیاری از کلرزن های مدرن دارای قابلیت تمیز کردن خود هستند که نیاز به تمیز کردن دستی را کاهش می دهد.

جاروی استخری

اگرآشغال ها یا مواد اضافی دراستخر تجمع پیدا کرده باشند، باید نسبت به جارو کردن آنها اقدام کرد. جارو وسیله ای است که با ایجاد مکش (فشار منفی)، مواد اضافی از کف یا کناره های استخرجمع می کند و معمولا دارای چرخ و برس می باشد و یک نفر باید آن را هدایت و جابه جا کند. شیوه جارو کردن بسته به نوع دستگاه ها و نیروی مکش می تواند متفاوت باشد.

دماسنج

دربرخی استخرهای تجاری دماسنج هایی درداخل آب قرارداده می شوند که آنها را می توان در داخل پوشش اسکیمر و یا ladder rail و یا به صورت شناورقرار داد.

آهن ربا

آهن رباها دراستخر درقسمت ورودی لوله ای که به پمپ منتهی می شود مورد استفاده قرارمی گیرند. به نظرمی رسد انرژی مغناطیسی تغییرات قطبی را درمولکول های آب به وجود می آورد، درنتیجه رسوب و خوردگی کاهش می یابد، روغن ها حل میشوند، ذرات کوچک تجمع پیدا می کنند (آب راحت تر تصفیه می شود)، PH تثبیت می شود، از رنگی شدن آب جلوگیری میشود وعمل ضدعفونی بهترانجام می گیرد.

دستگاه های موج ساز

استفاده از دستگاه های تولید کننده موج مصنوعی (موج ساز) دراستخرهای شنا در سال های اخیر رشد فزاینده ای داشته است. دو روش اصلی برای تولید موج دراستخرها عبارتند از :

1-دستگاه های بازوی نوسانی

2-دستگاه هوای فشرده

دستگاه بازوی نوسانی از دو بازو تشکیل شده است که به شکل هماهنگ باهم تاب می خورند.